Samuray Sam Amca'nın Tahtını İstiyor

'Ben bir Japonya uzmanıyım' diyen biri ile karşılaştığımda, kuşku ile yaklaşırım. Hiçbir yabancının böyle bir uzmanlık derecesine sahip olabileceği aklıma yatmaz. Aman yanlış anlamayın, bunları yazarak, bazılarını kötüleyip, kendime paye çıkartmaya çalışmıyorum. Kimsenin Japonya uzmanı olamayacağını söylerken bu iddianın içine kendimi de katıyorum.
Evet ben Japonya uzmanı falan değilim. Öyle bir iddiam da yok. Ayrıca bu konuda uzman olmak gibi bir uğraş içine hiç girmedim. Japon toplumunun, kendine özgü içe kapanık sistemleri ile hiçbir yabancının ülke konusunda uzman olmasına olanak tanımayacağının farkındayım.
Ama bir ülkede 4.5 yıl gazeteci olarak görev yapmak, insana ister istemez bazı ayrıcalıklar kazandırıyor. Olayların yakın tanığı olan biz gazeteciler, tanık olduğumuz gerçeklerin bir kısmını gazete haberi olarak okuyuculara aktarabiliyoruz. Ama ya her haberin arkasında kalan bilgi kırıntıları; kırıntıların yorumlanmasıyla varılan sonuçlar?..
İşte elinizdeki bu kitap, yıllar boyu takip edilen tüm haberlerden, yaşanılan gerçeklerden ve okunulan kitaplardan artakalan bilgi kırıntılarının bir yorumu.

 

tüm kitaplar